Kalendarz wydarzeń

październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
I Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich OSPTA 2013 PDF Drukuj Email

OSPTA-logo-12

22-24 listopada Teatr Ziemi Chełmskiej będzie gospodarzem niezwykłego wydarzenia teatralnego. Pozornie paradoksalna nazwa całego wydarzenia definiuje jeden z jego podstawowych celów, którym jest ukazanie, ze amatorska twórczość artystyczna przy odpowiednim zaangażowaniu może funkcjonować na poziomie zbliżonym do teatrów profesjonalnych.

Przez trzy dni na deskach Chełmskiego Domu Kultury zaprezentują się teatry amatorskie, które w swoich miastach pełnią często rolę teatrów instytucjonalnych.

do kultury chełmskiejZaproszenie na spotkania przyjęły: Teatr Fredreum z Przemyśla (najstarszy teatr amatorski w Polsce), Scena Amatora z Biłgoraja, Enigmatic- scena teatralna KUL-u. Chełmscy aktorzy specjalnie na tę okazje przygotowują komedię wszech czasów „Mayday” R. Cooney'a.

Wśród gości specjalnych Spotkań znajdą się Anna Gajewska (aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa), Przemysław Stippa (aktor Teatru Narodowego w Warszawie), Igor Gorzkowski (reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie), Stefan Szmidt ( aktor teatralny i filmowy) , Alicja Jachiewicz- Szmidt (aktorka teatralna i filmowa), Studio Teatralne Koło z Warszawy, w którego wykonaniu zobaczą Państwo spektakl „Kalino, malino, czerwona jagodo” powstały w koprodukcji z Teatrem Ochoty.

Przez trzy dni zaproszeni goście będą prowadzić warsztaty dla uczestników Spotkań oraz osób zainteresowanych.

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa dotycząca powojennej historii teatru polskiego udostępniona dzięki uprzejmości Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy oraz wystawa kostiumów teatralnych z zasobów Fundacji Kresy 2000 Państwa Alicji i Stefana Szmidtów.

Mamy nadzieję, że formuła Spotkań spodoba się chełmskiej publiczności a ogólnopolski zasięg wydarzenia podniesie jego rangę i zwróci uwagę na ogromne znaczenie amatorskiego ruchu teatralnego w życiu małych lokalnych środowisk.