Kalendarz wydarzeń

październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Jednak Ofiara! PDF Drukuj Email

Panna_Maliczewska_21.06.11_14Zapolska przyzwyczaiła nas do rubasznego humoru. I tym razem śmiechu jest co niemiara. Po pamiętnej inscenizacji „Moralności pani Dulskiej” przyszła kolej na równie dobre, a nawet lepsze wykonanie, tym razem „Panny Maliczewskiej”.

Tytułowa Maliczewska to ładniutka aktoreczka, młodziutka, bo 19-letnia kokietka, która swymi wdziękami, zalotnymi powłóczystymi spojrzeniami, nieco naiwną, choć ujmującą pogodą ducha i swobodnym stylem bycia, próbuje udobruchać bogatych mężczyzn.

W ten nieco frywolny sposób chce zapewnić sobie i siostrze całkiem przyzwoitą stopę życia. Dziewczyna nie pochodzi z zamożnej rodziny, już nie chce słuchać jak bieda piszczy, chce za to słuchać komplementów i szelestu banknotów. Co więc Państwo powiecie? Maliczewska to rozpustnica czy ofiara? Trzeba się przekonać!

Klasyczna adaptacja sztuki Zapolskiej autentycznie przenosi w realia życia 100 lat temu, co wywołało westchnienia zachwytu przy zmianie scenografii. Niezwykle bogata i (uwaga!) wykonana własnoręcznie! Duet Szarwiłło i Czarnota jak zwykle odstawili kawał dobrej roboty. Pracowici jak mrówki, angażują coraz to nowe osoby i pokazują jak pięknie można spędzać wolny czas, bo - co trzeba zaznaczyć – ten teatr tworzy głównie pasja. Niby amatorski, a z jaką swadą aktorzy grają! I brawa za odwagę. Pojawiają się dość śmiałe sceny, w końcu Maliczewska to niezłe ziółko.

Po spektaklu widzowie zostali poproszeni o wyrażenie swojego sądu co do postępowania Stefanii Maliczewskiej i prawie jednogłośnie stwierdzili, że główna bohaterka jest Ofiarą panujących konwenansów i reguł tamtych czasów.

Wysiłki twórców Teatru Ziemi Chełmskiej nie idą na marne. Chełmianie przychodzą tłumnie, wychodzą roześmiani i zadowoleni. I długo klaszczą.

„Panna Maliczewska” to świetna okazja na przyjemne spędzenie wieczoru. Bo kto z nas nie lubi się śmiać? I podziwiać, jak rozwija się nasza rodzima chełmska scena?

Marlena Rycombel

ZDJĘCIA DZIĘKI UPRZEJMOŚCI EMILA KOLENDY DOSTĘPNE W GALERII.