BOSKA PDF Drukuj Email

Boska Janda

18.09.2014, godz. 20:30

Teatralny Wieczór Kinowy to nowa propozycja CKF ZORZA, w ramach której prezentowane będą na ekranie kinowym wybrane spektakle Teatru Telewizji Polskiej. Projekcje będą odbywały się raz w miesiącu w trzeci czwartek miesiąca.

Autor: Peter Quilter
Reżyseria: Andrzej Domalik
Obsada: Krystyna Janda, Krystyna Tkacz, Maciej Stuhr, Wiktor Zborowski i in.
Teatr Polonia w Warszawie, prem. 27 kwietnia 2007

Bilety dostępne w CKF Zorza oraz w CHDK w cenie 20 zł.

Brawurowa kariera sceniczna śpiewaczki-beztalencia. „Boska!” była pierwszym po 40-letniej przerwie spektaklem Teatru Telewizji pokazywanym na żywo i transmitowanym w internecie. Premiera odbyła się 24 października 2011 roku.
Tytułową bohaterką jest autentyczna postać – Florence Foster Jenkins (1868-1944), amerykańska milionerka, która majątek odziedziczyła po ojcu, bankierze. Pozbawiona talentów wokalnych i muzycznych, a także atrakcyjnej aparycji, postanowiła zostać śpiewaczką operową. W dojrzałym wieku, po czterdziestce, zaczęła sama finansować swoje koncerty i recitale. Podczas występów Jenkins dawała istne festiwale „fałszowania” śpiewu i łamania wszelkich reguł muzycznych. Jej wykonania nie spełniały nawet kryterium dobrego amatorstwa.

W połączeniu z kiczowatymi kostiumami i tandetną scenografią, występy Jenkins były wyrazem najgorszego gustu. Do tego wszystkiego dochodził zupełny brak samokrytycyzmu „artystki”. Nie przejmowała się nieustającą falą drwin i była dumna ze swojej działalności. Ukoronowaniem „kariery artystycznej” Jenkins był koncert w Carnegie Hall. Sława „najgorszej śpiewaczki świata” sprawiła jednak, że od pewnego momentu zaczęła ona przyciągać publiczność. Ludzie chcieli na własne oczy zobaczyć i usłyszeć tę osobliwość.

Sztuka Quiltera obejmuje schyłek życia Jenkins. Towarzyszy jej kilka postaci. Pierwszą z nich jest akompaniator Cosme McMoon. Pełni on w przedstawieniu jednocześnie rolę narratora i tylko on ma świadomość groteskowości sytuacji. Clair Bayfield jest kochankiem „Boskiej”, aktorem z zawodu, a kabotynem z charakteru. Przyjaciółka Dorothy jest osobą o niskim poziomie intelektualnym, pretensjonalną i śmieszną. Wbrew schematowi znanemu z tradycyjnych komedii, służąca Maria także nie reprezentuje pozytywnych wartości. Jest arogancka i roszczeniowa.

Bilet 20 zł. Rezerwacji lub zakupu biletów można dokonac klikając na link poniżej:

rezerwuj button

Uwaga

Rezerwacje należy odbierać w ciągu 3 dni. Po tym terminie zostaną one automatycznie anulowane.

Rozumiem

Obsada:
KRYSTYNA JANDA – Florence Foster Jenkins
MACIEJ STUHR – Cosme McMoon
WIKTOR ZBOROWSKI – Clair Bayfield
KRYSTYNA TKACZ – Dorothy
EWA TELEGA – Verindah-Gedge
ANNA IBERSZER – służąca Maria